TM Dziwadlo powstał w 2002 r. w Kolnie. Pierwsza siedziba mieściła się w Kolneńskim Domu Kultury. Obecną siedzibą jest budynek Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonym a zespół działa w ramach Centrum Kultury Gminy Kolno.

Kolno

Pierwszymi spektaklami były dwie miniatury. Fragment walki o mur z „Zemsty” A. Fredry oraz scenka satyryczna nt Janosika. Występowało w nich dwóch uczniów I klasy gimnazjum w Kolnie: Adrian Koter i Konrad B. Puławski. po tych małych formach zespół rozrósł się do 8 osób.

Anna Świrszczyńska – Człowiek, śmierć i sąd

27 marca 2003 roku zespół zaprezentował moralitet Anny Świrszczyńskiej „Człowiek, śmierć i sąd” (próba wyobrażenia sobie jak mógł wyglądać polski teatr średniowieczny)

W spektaklu wystąpili: Magda Bajno, Katarzyna Bohuszko, Karolina Darkowska, Ania Dobrowolska, Bartosz Kamiński, Adrian Koter, Gabriela Olszewska, Konrad B. Puławski

Jarosław Marek Rymkiewicz – Król Mięsopust

Następnie był spektakl wg dramatu J. M. Rymkiewicza „Król Mięsopust Premiera miała miejsce w KDK 24 lutego 2004 r. W nim wystąpiło już 10 osób. A Byli to:

Konrad B. Puławski – Florek, Ania Dobrowolska – Kasia, Katarzyna Bohuszko – Roberto, Bartosz Kamiński – Król, Piotr Lemański – Gęba, Adrian Koter – Skoczek, Gabriela Olszewska – Rosalinda, Karolina Darkowska – Belinda, Alicja Remiszewska – Florinda, Anna Nerko – Sufler

J. M. Rymkiewicz - Król Mięsopust

Zdjęcie 1 z 28

Relacja z XI Konfrontacji Teatralnych Młodzieży Szkół Średnich – Kontakty – XII 2004

Na scenie Miejskiego Domu Kultury w Łomży IX Konfrontacje Teatralne Młodzieży Szkół Średnich.

W całkiem innym repertuarze pokazało się „Dziwadlo” z Kolneńskiego Domu Kultury pod kierunkiem Kazimierza Kotera, w debiucie łomżyńskich Konfrontacji.

– W „Mięsopuście” według Marka Rymkiewicza chcemy pokazać, jak w gonitwie po uczucie i pieniądze ludzie zamieniają się rolami. W końcu wracają na swoje miejsca, niczego nie zyskując – mówi Gabriela Olszewska. – Pokonani przez fałszywe „układy”, wreszcie uświadamiają sobie, że i bez nich życie toczy się dalej.

Bartek Kamiński przygotowywał się do spektaklu z podwójną przyjemnością.

Marzą mi się studia aktorskie. Teatr sam w sobie jest czymś niezwykłym. Pozwala wyrazić to, co trudno wyrazić wprost, na życiowej scenie. Gramy, bo lubimy i gramy dlatego, że czegoś uczymy się sami; odwagi w wypowiadaniu własnych opinii, odwagi w kontaktach z ludźmi – uzupełnia Katarzyna Bohuszko…

Na zdjęciu: scena ze spektaklu „Król Mięsopust” teatru „Dziwadlo” Kolneńskiego Domu Kultury

Wyniki IX Konfrontacji Teatralnych Młodzieży Szkół Średnich w Łomży

I nagroda – zespól „Yerbum” z Regionalnego Ośrodka Kultury, który zaprezentował spektakl pt. „Oszustwo księcia” w reżyserii Marcina Marchelskiego; za kreację zbiorową, czystość formy i zabawę dla widza.

Wyróżnienie  – zespól „Ostatnia Deska Ratunku” z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży-za podjęcie w spektaklu „Ostatnie święta” wchodzenia w dorosłość w myśl tego, co mówią krytycy teatralni, że „życie kształtuje teatr, a nie odwrotnie”.

Nagroda instruktorska – dla Marcina Marchelskiego za świadomość, że potrafi bawić się tym, co robi i umiejętność stworzenia jedności zespołu teatralnego.

Wyróżnienie aktorskie – dla Sylwii Wiśniewskiej z grupy „Makarioi” z III Liceum Ogólnokształcącego im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej za poszukiwanie prawdy, a tym samym naturalność kreacji Gosi w spektaklu pt. „Jesteś Gośka”.

Wyróżnienie aktorskie – dla Bartosza Kamińskiego za rolę króla Filipa w przedstawieniu pt. „Król Mięsopust” za wyrazistą rolę w spektaklu Kolneńskiego Domu Kultury.

Nagroda specjalna – dla Kazimierza Kotera z Kolna za wieloletnie działania teatralne i upowszechnianie kultury teatralnej.

Premiera spektaklu „Król Mięsopust” – 24 lutego 2004 r.
Andrzej Bursa – Buromania

Ostatnim spektaklem wystawionym przez ten skład była „Bursomania”. Dwie jednoaktówki Andrzeja Bursy. „Zwierzęta doktora Cagliostro” i „Honor rycerski”. Premiera miała miejsce w kawiarni KDK-u 22 maja 2005 r. podczas przeglądu III Kolneńskie Igrce Teatralne. „Premiera „Bursomanii” pokazała, że bardzo prostymi środkami zarówno literackimi jak i technicznymi można zrobić ciekawy spektakl”.

Bursomania - Honor rycerski

Zdjęcie 1 z 2

Był to ostatni spektakl tej grupy w Kolnie. Część młodzieży wyjechała do szkół a ja wkrótce pożegnałem się z KDK-iem, a właściwie już z KOKiS-em.

Czerwone

Reaktywacja, w obecnym składzie, nastąpiła jesienią 2017 r. Pierwszą premierą (2018r.) był spektakl wg tekstów W. Chotomskiej „Kabaret Horrorek”. w roku 2019 w czerwcu TM Dziwadlo, wraz z zespołem SibryTeam z Borkowa przygotował widowisko plenerowe „Obrzęd Świętojański”. 10 stycznia br zespół zaprezentował prapremierę bajki muzycznej „Czerwony Kapturek raz jeszcze?”. Obecną siedzibą jest świetlica w Czerwonym a zespół działa w ramach Centrum Kultury Gminy Kolno.

Skład zespołu:

Kamila Borys, Wiktoria Borys, Wiktoria Olszak, Aleksandra Popielarz oraz Wiktoria Smaka

Na razie zapraszamy na relację z 41 Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Młodych „Dziatwa” 2020 w Łodzi. W związku z pandemią zespoły występowały tam on-line. Dziwadlo zaprezentowało ostatni spektakl „Czerwony Kapturek – raz jeszcze?’

Poniżej nagranie z występu.